„Rosé all day” to hasło pod jakim spotkały się w Napa Valley Wine Academy jedne z najwybitniejszych producentek wina w Kalifornii. Celem spotkania było omówienie stylów win różowych i wpływu na nie różnych metod produkcji. „Wina różowe to dziś już nie tylko wynik uboczny produkcji win czerwonych, ale także ważna gałąź sprzedaży win zarówno spokojnych i musujących jak i w niewielkim stopniu również wzmacnianych” mówi producentka Julie Lumgair. Dziś w świecie wina często słyszymy frazę „intentional rose”. Co to oznacza? Nic innego jak to, że winnica specjalizuje się wyłącznie w produkcji winogron na wina różowe, a styl wina został dokładnie zaplanowany. Warto pamiętać, że winogrona na wina różowe często zbierane są wcześniej niż te do produkcji win czerwonych, gdyż istotnym elementem stylu jest wyrazista, rześka kwasowość. 

Popularność win różowych na świecie

Sprzedaż rosé na świecie w ostatniej dekadzie rosła w bardzo szybkim tempie. W USA w latach 2010-2020 sprzedaż wzrosła aż o 1433%, podaje raport BW166, firma zajmująca się analizą danych rynków alkoholowych. Wyniki badań Gomberg-Fredericskon wskazują, że w 2020 roku Francja była największym producentem eksportowanych do USA win różowych, szczególnie tych z regionu Prowansji, których jasnoróżową barwę zalicza się aktualnie do najbardziej popularnego stylu wina różowego. 

Elizabeth Gabay Master of Wine, ekspertka win różowych w książce „Rosé: Understanding the Pink Revolutionpodkreśla znakomitą różnorodność produkowanych na świecie rosé. Wina różowe mogą być produkowane poprzez krótką macerację na skórkach, bezpośrednie wyciskanie soku z ciemnych winogron przy pomocy prasy (sok nabiera wówczas delikatnej barwy),  lub też metodę saigneé (krwawienie) czyli odsączania części różowego soku z moszczu, używanej najczęściej w celu zwiększenia koncentracji wina czerwonego. Wina różowe mogą być także wynikiem kupażu win białych i czerwonych, nie jest to jednak dozwolone we wszystkich regionach świata. 

Producentki kalifornijskie używają wielu różnych metod produkcji, by osiągnąć wybrany przez siebie styl wina. Niektóre z nich jak Pauline Lhote z Chandon poszukują idealnej harmonii wina, a jednocześnie skupiając się na powtarzalności stylu i jasnej barwie wina, inne jak Lise Asimont z winiarni Dot, podkreślają w swoich wina koncentrację aromatów, którą osiąga się dzięki użyci jagód pochodzącym z 45 letnich krzewów. Dla Marisy Taylor z winiarni Rutherford Hill, ważne jest podkreślanie charakteru szczepu m.in. merlot, jej wina charakteryzuje także ciemniejsza barwa, będąca wynikiem metody saigneé. Natomiast wino różowe o przekornej nazwie „Wild Thing” (ang. dzika rzecz) z hrabstwa Mendocino produkowane przez Carol Shelton w Carol Shelton Winery to kupaż 80% zinfandela i 20% carignan. Wina Shelton, częściowo produkowane metodą saigneé w przeciwieństwie do tych z Chandon wyraźnie różnią się charakterem z roku na rok, co pokazuje, jak zmienne warunki pogodowe mogą wpłynąć na styl wina. Wild Thig ma wyrazistą jasno purpurową barwę. Styl win Shelton inspirowany jest słynnymi winami z francuskiego regionu Tavel, znajdującego się w Południowej Dolinie Rodanu, co można zauważyć gołym okiem, gdyż barwę tego wina charakteryzuje znaczna ilość pigmentu. 

Wszystkie producentki jednoznacznie podkreślają, że różowe wina błędnie uważane są za łatwe w produkcji.

„Różowe wina musujące są najbardziej wymagające w produkcji pod względem technicznym” - mówi Pauline „i dlatego tak bardzo je lubię” - dodaje. Różowe wina w Chandon produkowane są zarówno poprzez krótką macerację na skórkach, jak i przy użyciu metody flash detante, która polega na krótkim podgrzewaniu moszczu do 80C° w celu szybkiej ekstrakcji pigmentu. „Wina w Chandon, podobnie jak w ich macierzystej posiadłości Moet & Chandon w Szampanii, produkowane są poprzez kupażowanie win z obydwu metod produkcji” - mówi Pauline. Kupażowanie nadaje nie tylko ciężaru i koncentracji winu, ale jest równie ważne w osiąganiu powtarzalności stylu. 

Wina różowe mogą być również produktem ubocznym produkcji win czerwonych. Jak podkreśla Cathy Corison z winiarni Corison: „Moje wino to po prostu produkt uboczny produkcji Cabernet Sauvignon” - śmieje się Cathy. „W 1991, kiedy powstało po raz pierwszy, zwyczaje nie chciałam wylewać odciągniętego moszczu, więc zrobiłam wino różowe”. Cathy przyznaje jednak, że to właśnie wino różowe jest najbardziej pracochłonnym winem w jej winiarni. „Każda partia wina jest fermentowana w oddzielnej używanej beczce i wymaga osobnego nadzoru” mówi Cathy. Dzięki fermentacji i starzeniu w beczkach jej wina różowe nadają się do dłuższego starzenia. 

Dzisiejszy rynek produkcji win różowych opiera się już nie tylko na cenie, czy też zawartości cukru resztkowego, ale przede wszystkim na wysokiej jakości wytrawnych win, czego dowodem są wybitne różowe wina sięgające nawet 400 zł za butelkę za wina spokojne i nawet kilku tysięcy za wina musujące. Wina różowe są produkowane zarówno w lekkim stylu z wyraźną rześką owocowością, do szybkiej konsumpcji, jak również jako ciężkie, złożone i nadające się do dłuższego przechowywania. Kolor wina również ma znaczenie, szczególnie dla konsumentów, którzy preferują jasnoróżową barwę, choć i ten trend powoli się zmienia czego dowodem jest sukces win Carol Shelton, które w 2021 pojawiło się w zestawie 100 najlepszych win świata magazynu Wine Spectator.