Węgry to kraj ze zróżnicowaną ofertą winiarską, nawet jeśli zazwyczaj kojarzony głównie ze słodkimi Tokajami i wyrazistymi czerwonymi winami Egri Bikaver. Wiele węgierskich regionów winiarskich, za sprawą unikalnych warunków klimatycznych, dostarcza na rynki wina o własnej charakterystyce. Mają na nią wpływ terroir, w którym rosną winogrona oraz styl i wizja winiarza. Węgry to też świetne miejsce do poszukiwania dobrej relacji ceny do jakości.
(więcej informacji o Węgrach jako kraju winiarskim i regionach)
Najsłynniejszym winem węgierskim pozostaje słodki Tokaji. Powstaje on przy użyciu winogron odmian furmint oraz harslevelu, które zostały dotknięte szlachetną pleśnią. Na słodycz wina wpływa ilość botrytyzowanych winogron, które dodano do kadzi. Tradycyjnie odmierzano ją za pomocą wiaderek nazywanych puttonami. Dziś takie oznaczenie pojawia się na etykiecie dla wskazania stopnia słodyczy w pewnym przybliżeniu (na przykład Tokaji 3 puttonowy lub 5 puttonowy), ale dokładną zawartość cukru podaje się już w gramach na litr.
Powstają one w tak naprawdę wszystkich kolorach. Najbardziej popularne są te czerwone pochodzące z Egeru, które nazywają się Egri Bikaver. Nie wyczerpują one jednak w pełni oferty, ponieważ wiele świetnych win powstaje też w położonych na południu kraju regionach Villany i Szekszard oraz leżącym przy granicy z Austrią Sopron.
Białe wina wytrawne są bardzo popularne na Węgrzech. Tokaj, stolica wina słodkich, produkuje bardzo dużo win tego typu. Oparte są one na tych samych szczepach, z których powstają wina słodkie. Ważnym miejscem dla win białych są też apelacje leżącego wokół słynnego jeziora Balaton, a wśród amatorów win naturalnych i wyjątkowych szczególnie ceniona jest mała apelacja Somlo. Trudno białe wina węgierskie sprowadzić do jednego wspólnego mianownika, ponieważ powstają w naprawdę wielu różnych stylach. Podczas gdy jedne z nich mogą być lekkie, świeże i mineralne, wiele innych pokazywać będzie dużo dojrzałości i nawet beczkowy charakter.