Zacznijmy od początku, jak powstała retsina?

Retsina lub ritinitijak ją nazywali starożytni Grecy, powstała dość przypadkowo.

Legenda głosi, że gliniane amfory w których było przechowywane wino były zamykane kamiennym głazem, co miało na celu wolniejsze utlenianie wina. Ten rodzaj zamknięcia dodatkowo był uszczelniany sosnową żywicą. Pewnego dnia podczas klejenia włazu, kilka kropel żywicy dostało się do wina i tak powstała retsina. Dodatkowo, oprócz podnoszenia profilu aromatycznego sama żywica w pewien sposób również wydłużała świeżość osławionego ritiniti.

Retsina Appelation by Tradition – czyli tradycyjne wino jest tworzone z dwóch dominujących szczepów. Kiedy pijecie lokalną retsinę na Peloponezie prawdopodobnie będzie ona zrobiona ze szczepu roditisNatomiast w Atenach możecie być pewni, że tę samą retsinę dostaniecie zrobioną z lokalnego szczepu savatiano.

Metody produkcji retsiny

Sposób produkcji polega na tradycyjnej winifakcji moszczu w kadziach ze stali nierdzewnej. Efektem tego jest wino bazowe, do którego przed zakończeniem fermentacji dodaje się odrobinę (około 2%) soku z żywicy sosnowej. Ma to na celu wzbogacenie profilu aromatycznego. Dlatego, jeśli jeszcze nigdy retsiny nie piliście, spróbujcie koniecznie Retsiny Omikron. W zapachu nieco cytrynowa, ziemista, ziołowa, kwiatowa z wyczuwalną sosnową żywicą. W smaku zdecydowanie wytrawna z wysoką kwasowością o nutach limonki, cytryny, żywicy, polnych kwiatów.

Do jakich dań pasuje retsina?

Retsina tworzy świetne połączenie z pieczoną doradą, grillowannymi lub smażonymi kalmarami, z chrupkim pieczywem polanym gestą oliwą z oliwek.

Winnica Zacharias, z której pochodzi Retsina Omikron, znajduje się w miejscowości Leontio na półwyspie Peloponez. Jej aerał to 40h w apelacjach Mantinia i Nemea. Winnica ta produkuje kilka linii win, od codziennych win serii Omikron (po grecku to po prostu litera "o"), poprzez linię BIO z upraw ekologicznychaż po linię premium o nazwie LEXIS. Tu znajdziecie wina białe i czerwone z ponad 50 letnich krzewów.

Jeżeli lubicie wina greckie albo jesteście ich po prostu ciekawi, poniżej przedstawiam kilka propozycji, które na pewno Was nie zawiodą.

Moschofilero Zacharias BIO – szczep dający niezwykle aromatyczne wina białe o lekkim ciele i kwiatowym nosie. Dojrzewa dość późno, na przełomie września i października i lubi podłoże piaszczysto-gliniane. Najbardziej popularną apelacja z której wywodzi się ten szczep jest PDO Mantinia na Peloponezie.

Gaia Moschofilero to wino z tego samego szczepu od innego, bardzo znanego i dobrego producenta.

Z kolei Kintonis Malagouzia Single Vineyar to wino ze szczepu, który został uratowany przed wyginięciem i zapomnieniem w latach 60-tych. Za „ojca” i popularyzatora tego szczepu uważany jest Evangelos Gerovasileiou. Uprawiany jest w wielu miejscach w Grecji. Charakteryzuje go bardzo bogaty i aromatyczny profil, a winogrona dojrzewa dość wcześnie, bo w okolicach końca sierpnia.