Rio Negro - region winiarski w Argentynie - charakterystyka

Rio Negro - region znajduje się na samym południu Patagonii w Argentynie. To najbardziej na południe wysunięty region winiarski całej Ameryki Południowej. Klimat jest tu wyraźnie chłodniejszy niż w reszcie kraju, dlatego lepiej odpowiada takim odmianom jak pinot noir czy sauvignon blanc. Wciąż znajdziemy tu jednak bardzo dużo upraw najważniejszego dla Argentyny szczepu, czyli malbeca.

W regionie Rio Negro dominują sady jabłoni i gruszy, ale obok z nich znajdziemy też oczywiście uprawy winorośli. Większość z nich znajduje się wzdłuż rzeki w pobliżu stworzonych w XIX wieku kanałów irygacyjnych. Zapewniają one wodę niezbędną dla roślin w tym suchym i surowym klimacie. Sama rzeka Rio Negro powstaje z połączenia dwóch innych rzek, spływających z Andów Neuquen i Limay. Płynie później przez około 500 kilometrów na wschód, gdzie wpada do Atlantyku.

Dolinę rzeki dzieli się na trzy strefy: Alto Valle, Valle Medio i położoną najbliżej oceanu Valle Inferior. Pierwsza z nich, Alto Valle, znajduje się w miejscu łączenia się rzek Neuquen i Limay i jest najważniejsza dla upraw winorośli. Stąd też najbliżej do górskich szczytów Andów, ale jednak nie mają one większego wpływu na klimat w regionie. Ten w największym stopniu moderowany jest przez rzeki. Klimat w regionie jest suchy z gorącymi latami i mroźnymi zimami. Mimo dość niskich jak na argentyńskie standardy wysokości ponad poziomem morza (znajdujemy się tu mniej więcej na wysokości 250 metrów), występuje tu odpowiednia dla winorośli dzienna amplituda temperatur, gwarantująca zachowanie w gronach odpowiedniego poziomu kwasowości. Zjawisko to w parze z obecnością rzeki, która magazynuje ciepło i uwalnia je z czasem, wydłużają okres dojrzewania. Efektem tego są bardzo aromatyczne, kompleksowe i zbalansowane wina.

W regionie znajdziemy, co oczywiste, gleby aluwialne oparte na żwirze i skałach wapiennych. Ta mieszanka zapewnia odpowiednie proporcje między drenażem a retencją wody. Lokalni rolnicy wciąż jednak muszą liczyć się z ograniczoną ilością dostępnej wody i mądrze nią zarządzać. Lokalnie występują braki wilgoci, a rosnące w takich warunkach krzewy produkują małe, bardzo skoncentrowane winogrona.

Malbec, merlot i pinot noir to główne czerwone odmiany uprawiane w regionie. Wina są raczej po świeżej, chrupkiej stronie z podniesioną kwasowością i idealnie dojrzałymi aromatami. Znajdziemy tu też uprawy szczepu cabernet sauvignon, który rozwija charakterystyczne aromaty zerwanej z krzewu czarnej porzeczki. Świeże, dość surowe wina są transparentne i pokazują charakter miejsca, w którym powstały.

Białe odmiany w Rio Negro reprezentowane są przez semillon, torrontesa, chardonnay, sauvignon blanc i rieslinga. Skarbem lokalnych rolników są stare krzewy wielu z tych odmian, pochodzące z nasadzeń z XIX wieku. Rio Negro nie jest więc szczególnie młodym regionem, ale staje się obecnie jednym z najbardziej popularnych w Argentynie. Powstające tu style win odpowiadają współczesnym trendom i kształtowanym przez nie gustom odbiorców. To transparentny pinot ma dziś większe szanse niż beczkowy malbec, dlatego Rio Negro wróży się ciekawą przyszłość.