Mentrida - region winiarski w Hiszpanii - charakterystyka

Mentrida to w dużej części pagórkowaty, suchy teren. Wilgotność wzrasta dopiero w pobliżu rzek, a jest ich tu sporo. Z trzech stron (wschód, zachód i południe) Mentrida otoczona jest rzekami (pozostałą granicę tworzy pasmo górskie Sierra de Gredos, skądinąd słynne ze swoich win), powierzchnię regionu przecina dodatkowo wiele dopływów trzech większych rzek. Większość gleb stanowią skały piaszczyste i granitowe, a wiele siedlisk cieszy się glebami z dobrą umiejętnością zatrzymywania wody. To o tyle ważne, że panuje tu ciężki dla uprawy winorośli klimat. To typ zdecydowanie kontynentalny z bardzo wysokimi temperaturami i niską roczną sumą opadów, co utrudnia produkcję zbalansowanych win. Najlepsze propozycje pochodzą od winiarzy posiadających swoje uprawy na wysokościach - te pomagają znaleźć odświeżenie i zachować niezbędną kwasowość.

Mentrida to wciąż mały region winiarski, który rozwija się swoim tempem za sprawą ambitnych, inwestujących w siebie i swoją technikę winiarzy. Jednym z najważniejszych producentów jest Dominio de Valdepusa, oznaczony statusem Vino de Pago. W ten sposób oznacza się producentów spoza strefy DOC, których jednak wina swoją jakością zdecydowanie nawiązują do tego wyższego stopnia klasyfikacji. Obecność takiego producenta w Mentridzie zdecydowanie świadczy o jej potencjale do tworzenia wysokiej klasy win.

Mentrida szczególnie znana jest ze szczepu garnacha, która odpowiada za niemal 80% regionalnej produkcji. Wiele powstających z niej win to naprawdę solidne, dobrze zbudowane propozycje z potencjałem do długiego dojrzewania, ale nie brakuje też leciutkich rose, idealnych na upalne dni. Obok grenache znajdziemy dużo tempranillo (znanego tu jako cencibel) oraz międzynarodowych cabernet sauvignon i merlota. Mentrida proponuje też białe wina, które najczęściej powstają ze szczepów albillo, macabeo, chardonnay i sauvignon blanc.

Przeczytaj charakterystykę kraju winiarskiego Hiszpania