Istria słoweńska - region winiarski w Słowenii - charakterystyka

Istria to słoweński region winiarski. Wchodzi w skład większego regionu Primorski, leży na półwyspie nad Morzem Adriatyckim. To jedyna strefa upraw w Słowenii leżąca na ziemiach mających dostęp do morza. Najważniejsze miasto regionu to Koper.  

Klimat i unikatowa charakterystyka

Klimat i warunki pogodowe są tu podobne jak w reszcie kraju, ale Istria ma jednak swoją odrębną charakterystykę. Najważniejsza jest oczywiście bliskość morza, która z jednej strony łagodzi klimat, zapewnia wilgotność powietrza, a z drugiej ochładza powietrze za sprawą wiejącej ku wybrzeżu bryzy. Unikatowe są także gleby. Występuje tutaj ten sam skalistych gleb osadowych, który pojawia się w słynnym regionie Goriska Brda; tam jednak pomieszany jest z dużą ilością skał wapiennych, charakterystycznych dla pobliskiego regionu Kras, a w Istrii skały wapienne nie stanowią aż tak dużej części gleby, dlatego ta jest bardziej surowa, lepiej drenująca i cieplejsza - powstają na niej bardziej skoncentrowane winogrona, dojrzałe i pełne składników aromatycznych.   

Refosco - skarb winiarskiej Istrii

W Istrii przeważają czerwone wina, a podstawą najważniejszych z nich jest szczep refosco (znany w regionie jako refosk). Najważniejszą jego zaletą z punktu widzenia dzisiejszych konsumentów jest wrażliwość na niuanse terroir. Szczep wybrzmiewa inaczej w zależności od miejsca, w którym rośnie. W wypadku Istrii możemy się spodziewać win gładszych i bardziej owocowych, jeśli pochodzą z upraw położonych bliżej wybrzeża oraz świeższych, napiętych, o mineralnym i ziołowym wyrazie, jeśli winogrona zbierano w głąb lądu i na wyższych wysokościach. Za balans i świeżość win w tym przypadku odpowiada znaczna dzienna amplituda temperatur, która charakteryzuje lądową część Istrii. 

Ważne dla Istrii są lokalne tradycje, w ramach których powstają dwa ciekawe lokalne wina. Koprcan to blend refosco, merlota i dwóch cabernetów, podczas gdy leciutki capris powstaje z połączenia caberneta i gamay. Międzynarodowe szczepy występujące solo również mają bardzo duże znaczenie w Istrii. Szczególnie wina powstające ze szczepów cabernet sauvignon i franc są wysoko cenione.   

Sukces czerwonych win z Istrii nieco odwrócił uwagę od powstających tu win białych. Te zazwyczaj opierają się na szczepach malvasia i ribolla, czasem na lokalnej odmianie muskata rumeni (muscat blanc), a w regionie występuje też oczywiście niemal wszechobecne chardonnay.