Na VINIFY.PL każde wino opisujemy niezwykle starannie i dokładnie. Chcemy byście mieli komfort wyboru i świadomość tego, jakie wino kupujecie. Dlatego oprócz podstawowych informacji o użytych szczepach, kraju i regionie pochodzenia, stylu wina, podpowiadamy do jakich potraw pasuje wino, a także opisujemy jego smak oraz aromat. Zgodnie z myślą powstania marki VINIFY Wine + Read, dzielimy się z Wami jakościową wiedzą winiarską, tak abyście mogli wybrać najlepsze wino na każdą okazję.
W opisie każdego z win znajdziecie także sekcję "Uprawy i winifikacja", w której przy pomocy ikon opowiadamy, co się wydarzyło w winnicy, a później w winiarni. Jeśli chcielibyście się dowiedzieć więcej na temat skin contanct, rdzennych drożdży czy fermentacji w beczce, w tym artykule przygotowaliśmy szersze wyjaśnienie tych pojęć. Gotowi na dawkę winnej wiedzy?
Zaczynamy!
- EKOLOGICZNA
Uprawa ekologiczna to możliwie naturalny sposób hodowli winorośli. Zabrania wykorzystywania produktów chemicznych, w tym sztucznych nawozów czy środków ochrony roślin. Dopuszcza się tylko minimalne użycie dwutlenku siarki i środków do walki z pleśnią.
- BIODYNAMICZNA
Uprawa w rytmie natury. Zakłada spirytualne i homeopatyczne podejście do hodowli winorośli i podporządkowanie pracy porom roku, układowi gwiazd i fazom księżyca. Proaktywnie pomaga winorośli, nie przeszkadzając jej naturze. Filozofia ta opiera się na wykładach Rudofla Steinera.
- EKOLOGICZNA I BIODYNAMICZNA
Oba style upraw łączy zrezygnowanie z syntetycznych, chemicznych środków roślin i produktów GMO. Uprawa biodynamiczna dodaje do ekologicznej cały zestaw zabiegów “prewencyjnych”, zakładających pracę z rośliną i glebą w rytmie natury i w oparciu o pory roku i fazy księżyca. Zazwyczaj takie oznaczenie pojawia się na butelkach wina pochodzącego z upraw w części certyfikowanych jako biodynamiczne, a w części wciąż ekologicznych z planami na pełną biodynamiczną certyfikację.
- STARE KRZEWY
Winorośl to długowieczna roślina. Owoce ze starych krzewów dają wina niezwykle złożone, wielowarstwowe, o nieskończonej głębi aromatów. Wraz z wiekiem winorośl rozwija też swój system korzeniowy i staje się bardziej odporna na ekstremalne warunki pogodowe. Im bardziej niszowy region, tym starsze krzewy, a szczególnie znana jest z nich Australia - najstarsze nasadzenia pochodzą jeszcze z XIX wieku.
- ENDEMICZNE SZCZEPY
Lokalne, nierzadko zapomniane szczepy, które nigdy nie wyszły poza miejsce swojego pochodzenia. Odstawione na boczny tor w trakcie przemian winiarstwa w XX wieku dziś, wraz ze zmianą sposobu myślenia, wracają do łask. Ze względu na swój unikatowy charakter i silną więź z siedliskiem, znajdują coraz więcej uznania w oczach winiarzy nastawionych na poszukiwanie w swoich winach terroir. Caino, jurançon czy assyrtiko to przykłady takich winogron.
- KONWENCJONALNA
Uprawa dopuszczająca użycie chemicznych środków ochrony roślin. Dozwolone są pestycydy, a przede wszystkim chwastobójcze herbicydy. Zazwyczaj ograniczona do upraw na wielką skalę, gdzie niemożliwe jest bardziej precyzyjne podejście do winorośli.
- BEZ SO2
Wino bez dodatku dwutlenku siarki, który zazwyczaj wykorzystywany jest jako środek przeciwbakteryjny i przeciwutleniacz. Wielu winiarzy naturalnych nie dodaje w ogóle siarki do swoich win, inni tylko absolutne minimum. Koncentrują się za to na pracy w winnicy wierząc, że zdrowe i silne owoce nie potrzebują takiej pomocy. Śladowe ilości siarczynów powstają podczas fermentacji, a ponieważ jest to alergen, to odpowiednie oznaczenie pojawia się na butelce każdego wina.
- RDZENNE DROŻDŻE
Kultury drożdzy, które razem z innymi składnikami tworzą unikalny charakter danego terroir. Występują naturalnie na gronach, liściach, ale też w winiarni i piwnicy. Uważa się, że tylko fermentacja przeprowadzona przez rdzenne drożdże pozwala winu w pełni pokazać styl miejsca, z którego wino pochodzi. Niełatwe we współpracy, składają się bowiem z różnych podgatunków inaczej reagujących na zmieniające się w trakcie fermentacji stężenie alkoholu, ale dające przez to wina ciekawe i złożone.
- FERMENTACJA W BECZCE
Fermentacja wina w beczce to skomplikowany proces, który opiera się na relacjach między winem, drożdżami a drewnem. Niełatwy i pełen wyzwań, ale pozwala na osiągnięcie równowagi między aromatami owocowymi i beczkowymi, nadaje winu odpowiednio krągłe i gładkie ciało, dodaje też nieco koloru - między innymi za sprawą delikatnego kontaktu wina z tlenem, które w beczce jest możliwe. Wbrew potocznej opinii, fermentowanie wina w beczce nie zwiększa obecności w winie aromatów waniliowych - te w przeważającej większości pochodzą z dojrzewania w dębie.
- STARZENIE W BECZCE
Wino dojrzewane w beczce wystawione jest na delikatny kontakt z tlenem. Prowadzi to do powstania charakterystycznych aromatów (toffi, karmel). Wino wydobywa też z beczki taniny i związki aromatyczne. Te pierwsze dodają do struktury wina i wpływają na jego kompleksowość, a najbardziej znane odbeczkowe aromaty to wanilia, tost, dym i przyprawy korzenne.
- MACERACJA WĘGLOWA
Kojarzona głównie z regionem Beaujolais metoda winemakingu, której efektem są wina mocno owocowe, z charakterystycznym kwiatowym bukietem i o bardzo delikatnych taninach. To metoda, w której fermentacja zaczyna się wewnątrz gron zamkniętych wcześniej w szczelnym tanku. Podczas tego procesu winogrona pękają, a wyciekający sok fermentuje dalej w tanku, lub kończy fermentację w innym zbiorniku.
- LEŻAKOWANIE NA OSADZIE
Winemaker może pozostawić w beczce z winem część osadu drożdżowego pozostałego po fermentacji. Po polsku nazywa się to leżakowaniem na osadzie, Francuzi mówią na to sur lie. Taki osad dodaje winu kremowości i charakterystycznego aromatu, pomaga też zabezpieczyć wino przed tlenem w przypadku winemakingu bezsiarkowego. W wielu miejscach, głównie w Burgundii, stosuje się tzw. bȃtonnage, czyli mieszanie osadu z winem, co znacznie zwiększa ten efekt.
- WEGAŃSKIE
Przy tworzeniu takiego wina nie użyto żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Kiedy wino zrobione z winogron przy użyciu drożdży może nie być wegańskie? Gdy do klarowania użyto na przykład białka jaja kurzego lub kazeiny. W winach wegańskich zastępuje się je bentonitem - rodzajem gliny, lub białkiem roślinnym
- NIEKLAROWANE
Wino, w którym w żaden sposób nie przyspieszono procesu klarowania. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego jakiś środek, najczęściej białko jaja kurzego, który wiąże zanieczyszczenia i cząsteczki w winie w większe grudki i przyspiesza ich powstawanie. Takie grudki usuwa się później podczas filtrowania. Chociaż proces zapewnia większą stabilność win, wielu winiarzy nie korzysta z niego w obawie przed utratą charakterystycznego stylu swoich win.
- NIEFILTROWANE
Ponieważ filtrowanie to fizyczny proces przepuszczenia wina przez odpowiednie filtry w celu usunięcia z niego pozostałości po fermentacji, wielu winiarzy nie korzysta z tego zabiegu. Uważają, że filtrowanie negatywnie wpływ na charakter wina, w szczególności na jego budowę. Ograniczają się w związku z tym tylko do naturalnych metod klarowania wina.
- PET-NAT
Pełna nazwa to pétillant naturel - wina musujące robione metodą antyczną (“Ancestral Method”), w której wino trafia do butelek zanim zakończy się pierwsza fermentacja. Uwięziony w ten sposób dwutlenek węgla tworzy delikatne bąbelki. Każda butelka może być unikatowa, ponieważ robienie pet-natów to trudna i precyzyjna sztuka. W większości te wina nie są filtrowane, dlatego znajdziecie w nich osad. Różnorodność i naturalność to najlepsze cechy pet-natów.
- METODA TRADYCYJNA
Chyba najbardziej znana technika robienia win musujących, ponieważ w ten właśnie sposób powstaje szampan. Wyróżnia ją to, że druga fermentacja, która odpowiedzialna jest za bąbelki, odbywa się w dokładnie tej samej butelce, w której sprzedaje się wino. Podstawą takiego wina musującego jest wino spokojne, które butelkuje się razem z drożdżami i cukrem, aby wywołać drugą fermentację. W przypadku tej metody wymagane jest usunięcie osadu drożdżowego w procesie zwanym degorgement. Wytrawność takiego wina określa poziom cukru w dosage, którym uzupełnia się poziom w butelce po usunięciu osadu.
- FERMENTACJA W KADZI
Metoda najczęściej wykorzystywana przy pracy z aromatycznymi winogronami. Pozwala na osiągnięcie win lekkich, pełnych świeżych, owocowych aromatów. Kadź, najczęściej wykonana ze stali nierdzewnej, pozwala na przeprowadzenie fermentacji bez udziału tlenu, nie dodaje winu żadnych aromatów i przede wszystkim daje możliwość łatwego kontrolowania temperatury fermentacji, co jest niezwykle ważne dla zachowania odpowiedniego charakteru win.
- WINO WZMACNIANE
Wino, do którego dodano alkohol winny, najczęściej brandy lub grappę. Alkohol dodaje się aby zatrzymać fermentację, utrzymać poziom słodyczy i owocowy charakter. Porto jest winem, do którego dodano alkohol, aby zatrzymać fermentację i uzyskać wino słodkie, a na przykład do sherry dodaje się alkohol po fermentacji, dlatego w większości przypadków pozostaje ono zupełnie wytrawne.
- RĘCZNE ZBIORY
Ręczne zbiory pozwalają na poświęcenie gronom większej uwagi i przeprowadzenie pierwszej selekcji już w winnicy. W regionach, w których kluczowe jest dostarczenie do winiarni nieuszkodzonych owoców, jak na przykład w Beaujolais lub Szampanii, ręczne zbiory są obligatoryjne. Stosuje się je też tam, gdzie korzystanie z maszyn jest niemożliwe, czyli na przykład na wyjątkowo stromych zboczach. Zbiory ręczne utożsamiane są z winiarstwem naturalnym i rzemieślniczym, ale alternatywne zbiory maszynowe nie zawsze są znakiem wina słabego o technicznym charakterze.
- SKIN CONTACT
Pozostawienie moszczu wyciśniętego z białych winogron w kontakcie ze skórkami. Zazwyczaj przy produkcji win białych skórki od razu oddziela się od soku. Ta technika czerpie ze sposobu produkcji win czerwonych i pozwala winu macerować i fermentować razem z owocami. Efektem są wina pomarańczowe, od zupełnie jasnych, przez miedziane po bursztynowe. Choć technika wydaje się być nową, jej korzenie sięgają antycznego winemakingu
- AMFORA
Tradycyjnie to antyczny, gliniany zbiornik do przechowywania i transportu artykułów spożywczych, w tym wina. Obecnie bardzo często wykorzystywany do fermentacji i dojrzewania wina z powodu swojego obojętnego charakteru (nie dodaje winu żadnych aromatów), poza tym bardzo dobrze izoluje i utrzymuje temperaturę, a unikatowy kształt zbiornika utrzymuje fermentujące wino w ruchu ograniczając potrzebę dodatkowej pracy
- UPRAWA ZRÓWNOWAŻONA
Metoda kompromisowa między konwencjonalną a ekologiczną. Dopuszczone jest korzystanie z syntetycznych środków ochrony roślin, ale w ograniczonych ilościach. Francuzi mówią na to lutte raisonée, co oznacza rozsądną walkę ze szkodnikami, chwastami i grzybami przy użyciu stosownej ilości środków chemicznych
- WINO
Wino to sfermentowany sok z winogron. Prawdziwe wina dzielą się na spokojne, musujące i wzmacniane. Podstawą dobrej jakości wina jest dobrej jakości owoc, dlatego każda butelka wina zaczyna swoje życie w winnicy. W zależności od użytych winogron możemy uzyskać wino czerwone, białe, różowe lub nawet pomarańczowe i szare. Jakkolwiek wszystkie wina są przeznaczone do wypicia, to wartość i użyteczność wielu z nich wychodzi dalece poza walor spożywczy
- WINO MUSUJĄCE
Wino musujące, w którym zachowano naturalny dwutlenek węgla powstały podczas fermentacji. Powstają różnymi metodami i występują w różnych stylach, ale łączy je musowanie i bąbelki w kieliszku. W zależności od charakteru wina będą świeższe i lżejsze, lub pełne i bardzo złożone. Zazwyczaj nadają się szybko do wypicia, choć ambitniejsze wina musujące i wielkie szampany mogą dojrzewać przez długie lata