Kochacie wino i chcecie się nim zająć zawodowo? Na pewno jest to jedna z tych ścieżek kariery, która najściślej wiąże się z pasją. Sposobów na pracę z winem jest wiele, ale najmodniejszym ostatnio wydaje się być zawód sommeliera. Spróbujemy w tym tekście przedstawić Wam, na czym polega ta praca oraz jak spróbować się do niej przygotować.

Kim jest sommelier / ka?

Kim w ogóle jest sommelier/ka? To osoba pracująca w restauracji, która odpowiedzialna jest za wino. To bardzo ogólna definicja, ale warto potraktować ją jako punkt wyjścia. Na jej bazie możemy przede wszystkim stwierdzić, że osoby niepracujące w restauracji, jak na przykład pracownicy sklepów z winem, dystrybutorzy i blogerzy, jakkolwiek wykształceni i doświadczeni - nie są sommelierami. Posiadanie tego tytułu wiąże się z pracą w restauracji i już! Sommelier selekcjonuje wino i jest za nie odpowiedzialny, czyli do jego obowiązków należeć będzie także wyszukiwanie i ocena win, tworzenie karty win oraz sprzedaż, serwis wina i służenie poradą gościom restauracji. Sommelierem nie zostaje się jednak bez obycia i doświadczenia w pracy w gastronomii - do tej pozycji przeważnie prowadzi praca kelnera.

Jak zostać sommelierem / sommlierką w Polsce?

Do pracy sommeliera/sommelierki, jak właściwie do każdej innej, nie da się przygotować z dnia na dzień. Wymaga ona wielu lat doświadczenia, podczas których praktykę łączyć będziemy z nauką i edukacją. W taki sposób nabieramy prawdziwych cech sommeliera. Tak właśnie do opisu wymagań podejdziemy w tym tekście, a zagadnienia podzielimy na te czysto związane z pracą oraz te nawiązujące do przygotowania merytorycznego.

Praktyka

Zawód sommeliera w Polsce jak i na świecie wymaga aby rozpoczać pracę w gastronomii. Jeśli chcecie się rozwijać i zostać certyfikowanym sommelierem, musicie znaleźć pracę w restauracji. Na szczęście o tę nietrudno. W porównaniu do innych branży, relatywnie łatwo jest zacząć pracę w bardzo dobrym i popularnym miejscu, nie mając w cv żadnego doświadczenia.

Nie jest to łatwa praca i nie liczcie, że ktoś Wam pozwoli od razu doradzać wino wymagającym gościom, a od samego nalewania wina w restauracji dobrym sommelierem się nie staniecie. Czekają Was długie wieczory polerowania setek, setek i jeszcze raz setek kieliszków. Kiedy już wykażecie się cierpliwością i odpornością, zaczniecie pracę na sali od najprostszych obowiązków. Pamiętajcie, że sommelier to wyspecjalizowany w winie kelner, dlatego tajniki serwisu nie mogą być Wam obce. Nie wystarczy wiedza o winie - do tej pracy musicie przygotować się znając na pamięć techniki przygotowania dań i ich wpływ na smak, musicie umieć wyfiletować rybę gościom na talerzu oraz przenieść na tacy kilkanaście kieliszków nie uszkadzając żadnego z nich. Na szczęście rotacja w gastronomii jest bardzo duża, dlatego jeśli wykazujecie zapał, niesłabnącą chęć do pracy oraz łatwość w przyswajaniu wiedzy o winie, droga do tytułu sommeliera wcale nie musi być długa.

Jeśli poruszacie się płynnie po sali i kojarzycie coraz trudniejsze zagadnienia winiarskie, pora na matematykę i języki obce. Do zadań sommeliera należy takie zarządzanie kartą win, aby sprzedaż butelek przynosiła zysk restauracji. Nie będziecie w stanie tego policzyć, jeśli nie nauczycie się odróżniać narzutu od marży oraz dzielnej od dzielnika. Nie zostaniecie też porządnym sommelierem bez płynnego posługiwania się chociaż jednym językiem obcym. Nie żyjemy w żadnej bańce, a pamiętajcie, że sommelierzy w innych częściach świata są w tym po prostu dobrzy. Dukając proste zwroty po angielsku przy stoliku nigdy nie dorównacie im poziomem.
Warto poszukać wśród starszych sommelierów mentora, który wskaże Wam kierunek i pomoże się na nim utrzymać. Droga do zawodu sommeliera nie jest prosta, a kwalifikacje sommelierskie są wciąż podnoszone.

Edukacja

Wiedza o winie jest podstawowa do bycia sommelierem, ale nie jest bynajmniej jedynym do tego warunkiem. Jeśli zadbacie już o potrzeby wymienione w pierwszej części tekstu, pora na przygotowanie się pod kątem merytorycznym. Nie ma na to innego sposobu, niż stała nauka. Tak teorii, jak i praktyki. Tego wymaga chociażby prowadzenie degustacji.

Czytajcie książki i newsy o winie tak często, jak to tylko możliwe. Warto zapisać się na do najważniejszej szkoły sommelierów, czyli The Court of Master Sommeliers. Dobrym pomysłem jest też zrobienie kursów WSET lub zapisanie się do międzynarodowego stowarzyszenia ASI. Koniecznie nawiążcie relacje z innymi młodymi sommelierami i spotykajcie się z nimi jak najczęściej. Wymiana poglądów, pomysłów i wzajemne motywowanie się jest bezcenne na każdym etapie kariery. W grupie łatwiej też o degustacje w ciemno - jeśli każdy przynosi jedną butelkę, a w grupie jest 10 osób, macie szansę 10 razy podejść do blind tastingu podczas jednego wieczoru. Ćwiczcie by wasze doradzanie przy wyborze wina było na jak najwyższym poziomie.

Nie ma złotej reguły, ani drogi na skróty. Najlepsi sommelierzy świata poświęcili długie lata na przygotowanie się do swojej pracy. Kursy winiarskie, nauki prawidłowego podawania win - szkolenia, szkolenia i jeszcze raz szkolenia. Jeśli chcecie być jak oni, musicie wykonać tę samą pracę przynajmniej tak samo dokładnie. Początki mogą być trudne, ale to praca pełna wyzwań, pasji, która nie pozwala się nudzić i daje szansę na poznanie pasjonujących ludzi.